Mākslinieki, kuri savu darbu radīšanai izvēlas grafiskās planšetes par pieņemamu cenu, jau labu laiku bija gaidījuši ko vairāk par Full HD (1920 x 1080) izšķirtspējas displeju. Un šogad tas notika. Nozares līdera Wacom abi tuvākie konkurenti – XP-Pen un Huion izlaida grafiskās planšetes ar 2K jeb QHD izšķirtspēju. Manās rokās nonāca XP-Pen Artist 24 Pro. Pastāstīšu savu iespaidus par to.

Skaidrībai atzīmēšu, ka ar grafisko planšeti saprot pie datora pieslēdzamu planšeti, ar kuru var zīmēt datorā esošajās programmās.

Uzreiz varu teikt, ka lielais 2K izšķirtspējas ekrāns noteikti ir šī produkta lielākā vērtība.

Bet par visu pēc kārtas.

XP-Pen Artist series

Pirmais iespaids par XP-Pen Artist 24 Pro planšeti jau saņemot to iepakotu – tā ir smaga, 11,5 kilogrami. Bet tas ir saprotams, ekrāns nav mazais un novietojot to uz galda uzreiz jūtams, ka tas ir stabils, kvalitatīvs produkts. Aizmugurē planšetei ir iebūvēta atbalsta kāja. Tā regulējas ļoti viegli un ērti, brīžiem pat šķiet, ka pārāk viegli. Taču fiksētā stāvoklī tā ne reizi nav izkustējusies un ekrānu notur stabili. Lai arī planšeti visapkārt iekļauj plastmasa, uz galda virsmas to stabili tura gumijas ķepiņas.

Pirms ekrāna lietošanas svarīgi pilnībā noinstalēt iepriekšējos grafisko planšetu draiverus, ja tādi uz datora bijuši un tikai tad instalēt XP-Pen Artist 24 Pro draiveri.

XP-Pen Artist 24 Pro

Ekrāns

Ja plašetes ekrāna izmērs pārsniedz 20 collas, tad Full HD izšķirtspējā uz tā labi saredzami pikseļi. Šodienas viedtelefonu dzidro ekrānu izlutinātajam cilvēkam jau vairs nešķiet patīkami tos saredzēt. 

Ar XP-Pen Artist 24 Pro jau cita lieta. Tam ir 2560 x 1440 izšķirtspēja. Krāsu precizitāte pēc tehniskajiem datiem tam ir 90% no Adobe® RGB krāsu gammas. Salīdzinājumam Wacom Cintiq Pro 24 nosedz 99% no Adobe® RGB krāsu gammas, taču produkta cena ir vismaz divreiz augstāka. Ekrāns krāsu ziņā tiešām izskatās labi un neliek vilties. Pieslēdzot to pie MacBook Pro vai iMac, ir pagrūti saskatīt atšķirību ekrāna krāsu ziņā un tas manuprāt ir ļoti labi.

Planšetes ekrānam nav matēta stikla virsma, bet to sedz matēta plēve. Man personīgi nav nekādu iebildumu pret plēvi. Uz sava iPad Pro ekrāna esmu uzlīmējis matētu aizsargplēvi ērtākai zīmēšanai un esmu pie tām pieradis.

XP-Pen Artist 24 pro button
XP-Pen Pen

Zīmulis

XP-Pen Artist 24 Pro zīmulis darbojas bez baterijas, līdzīgi kā Wacom. Tas ir viegls.

Tam ir jau ierastie 8192 uzpiediena jūtības līmeņi, kuri pēdējos gados ir gandrīz visu ražotāju zīmuļiem.

Šis zīmulis arī atbalsta līdz 60 grādu slīpuma funkciju, tas nozīmē, ka Photoshop programmā lietojot attiecīgās otas, līnija uz zīmēšanas faila mainīsies no tā kādā slīpumā turi zīmuli attiecībā pret ekrānu.

Izmēģināju kā zīmulis uzvedas abās manās iecienītākajās zīmēšanas programmās – Adobe Photoshop un Autodesk Sketchbook. Velkot zīmuli pa ekrānu pavisam viegli, redzēju ka Adobe Photoshop programmai ir grūtības uztvert zīmuļa vieglākos pieskārienus ekrānam. Bet tam ir risinājums. XP-Pen Artist 24 Pro draivers ļauj katram pašam pielāgot zīmuļa jūtību zīmēšanas stilam. 

Strādājot Photoshop, pielāgoju zīmuļa jūtību šādi:

XP-PEN driver settings

Zīmuļa reakcija dažādās zīmēšanas programmās var atšķirties. Autodesk Sketchbook programmā secināju, ka labākais variants ir palikt pie standarta jūtības līknes. 

Ja ar zīmuļa uzspiedienu viss ir kārtībā, tad ar precīzas, gludas līnijas iegūšanu gan XP-Pen zīmulim tomēr vēl ir nelielas problēmas. Te var nākt talkā otu “smoothing” (līnijas izlīdzināšanas) iespēja, kura ir gandrīz katrā zīmēšanas programmā un ar to līnija sanāks slaidāka, gludāka. Photoshop programmā ar to varētu būt pietiekami, lai sasniegtu labu rezultātu. Bet Autodesk Sketchbook tikt pie perfektas līnijas tomēr būs pagrūti. 

XP-Pen Artist 24 display

Ekstras

Planšetei ir divi XP-Pen raksturīgie sarkanie rituļi un tik daudz pogas, kurās var iestatīt vēlamos programmu īsceļus, ka par maz noteikti neliksies.

XP-Pen Artist 24 Pro ir iespējams pie datora pieslēgt ar vienu pašu USB-C uz USB-C vadu. Te gan jāsaka, ka ne ar visiem datoriem tas darbosies. Datoram ir jāatbalsta datu un video pārraide pa USB-C vadu. Ja tavs dators nav no svaigākajiem, tad var papildus nākties izmantot arī HDMI vadu.

Šai planšetei ir arī divas USB izejas, pie kurām var pieslēgt klaviatūru, peli, ārējo cieto disku vai arī uzlādēt savu telefonu. Kāpēc gan kādam vajadzētu pieslēgt šim ekrānam klaviatūru vai peli? Tas var būt noderīgi, ja lieto XP-Pen Artist 24 Pro kā displeju, kurš pieslēgts pie Mac mini vai cita stacionārā datora.

XP-PEN connections

Vai es ieteiktu šo produktu?

Ja tavas zīmēšanas vai digitālās gleznošanas stilā dominē laukumi un krāsas, tad noteiki būsi apmierināts ar šo produktu un izbaudīsi lielisko ekrānu. Būs uz kā atvēzēties un ļaut vaļu brīvām rokas kustībām, slaidi klāt krāsas un līnijas. Tāpat, ja strādā vektoru programmās, tad XP-Pen Artist 24 Pro būs lielisks palīgs. 

Pateicoties plašajām savienojumu iespējām, šo produktu var izmantot ne tikai zīmēšanai. To var lietot arī visur citur, kur vien ir vajadzība pēc paliela, labas izšķirtspējas ekrāna.

Vienīgi, ja esi perfekcionists zīmēšanas līniju ziņā un esi iecienījis Autodesk Sketchbook, tad es ieteiktu pameklēt ko citu.

Iegādāties to iespējams XP-PEN Eiropas veikalā un citur.

Ja šī zīmēšanas ierīce tomēr šķiet par lielu, tad te lasāms mazāka izmēra grafiskās planšetes XP-Pen Artist 15.6 Pro apskats.