Artist Pro 16TP ir pirmā no XP-Pen grafiskajām planšetēm, kurai ir 4K izšķirtspēja un arī skārienjūtīgais (multi-touch) ekrāns.

Ja ilgus gadus tikai nozares līdera Wacom planšetes varēja lepoties ar kaut ko labāku par Full HD izšķirtspēju un multi-touch ekrānu, tad pēdējo pāris gadu tendence ir tāda, ka Wacom sīvākie konkurenti XP-Pen un Huion arvien straujāk tuvojas līderim gan izšķirtspējas ziņā, gan zīmuļa kvalitātē, taču joprojām saglabājot zemāku cenu.

Tātad šoreiz par XP-Pen Artist Pro 16 TP, tas ir svaigs 2021. gada produkts.

Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz paskaidrošu, ka šī ir pie datora slēdzama zīmēšanas planšete un tā nevar darboties atsevišķi. Tā paredzēta lai zīmētu datorā izmantojamās programmās.

Noteikti pirmā lieta, ar ko jāsaskaras saņemot jaunu produktu ir tā iepakojums. Un te nu jāuzteic XP-Pen par lielisko kastes dizainu. Ir patīkami to atvēr. Šis noteikti ir viens no glītākajiem iepakojumiem, kādu gadījies redzēt grafiskajām planšetēm. 

Un kad planšete izpakota, tad varam pievērsties nopietnākām lietām.

Ekrāns un korpuss 

Šīs planšetes lepnums ir 4K izšķirtspējas ekrāns un 16 collu izmērā tas izskatās ļoti ass un arī krāsas ir lieliskas.

Varbūt ar pavisam mazu noslieci uz sarkanīgiem toņiem, bet tā jau ir piekasīšanās. Neieslīgšu šoreiz tehnisko parametru ciparos, jo tos var viegli atrast produkta specifikācijā XP-Pen interneta vietnē un citur. Arī gaišuma ekrānam pietiek un uz tā var brīvi strādāt arī dienas gaišākajās stundās, piedevām tas neatspīd, jo tam ir īpašs pretatspīduma (anti-glare) stikls.

Jā, šim ekrānam ir pretatspīduma (anti-glare) negraudainais (non-grainy) stikls, nevis plēves pārklājums kā daudziem citām XP-Pen planšetēm. Zīmēšana uz tā ir ērta. Es varbūt vēlētos vēl mazliet matētāku virsmu, bet tas arī ir gaumes jautājums. 

Vēl viens pluss atšķirībā no plēves pārklājuma ir tas, ka šī ekrāna virsmu nebūs tik viegli sabojāt ar kādu nejauši uzkritušu kabeļa vadu vai citu sīkum. Tā man tas atgadījies ar dažām planšetēm, kuras pārklātas ar matēto plēvi.

Man patīk, ka planšetes aizmugurē ir gumijas pēdiņas kā laptopam. Es zīmēju uz slīpa galda saudzējot savu sprandu un dēļ šīm gumijas ķepiņām planšete uz galda turas ļoti stabili un neslīd lejup. Dēļ slīpā galda mani nemaz nesatrauc tas, ka šai planšetei komplektā nenāk atbalsta statīvs.

Kāds varētu norādīt uz ap ekrānu esošajām palielajām apmalēm, bet es to neuzskatu par mīnusu. Pateicoties tām ir kur atbalstīt plaukstu darbojoties ekrāna malās.

buttons

Kā iepriekš minēju, šai planšetei ir tāds jaunums kā multi-touch, kas nozīmē, ka planšete reaģē ne tikai uz zīmuli, bet arī uz pirkstu pieskārieniem.

Te gan uzreiz jāapbēdina visi Mac lietotāji, šī  iespēja darbojas tikai uz Windows. Ir ērti darboties uz ekrāna ar abām rokām, ar izvēlēties zīmēšanas instrumentus, pagriezt zīmējumu kā vajadzīgs utt. Bet ir jāpierod pie nianses, ka otru roku iespējams izmantot tikai tad, kad zīmulis atcelts vismaz centimetra augstumā un ekrāns uz to vairs nereaģē. 

Es tomēr zīmējot izslēdzu multi-touch funkciju, bez tās man šķiet, ka ekrāns un zīmulis reaģē prognozējamāk. Tad izpaliek nejauši plaukstas pieskārieni, kas mulsina ekrānu un tas kļūdaini reaģē apturot zīmuļa darbības. Iespējams, ka ilgākā laika posmā var atrast kopīgu valodu ar šo funkciju, bet man tas pagaidām neizdevās.

Šai planšetei nav īsceļu pogas, kurās var iestatīt dažādu datorprogrammu īsceļus. Bet daudzi profesionāli mākslinieki lieto īsceļu pogas kā atsevišķu produktu.

Es runāju par tādiem produktiem kā Tourbox vai Wacom ExpressKey Remote vai citiem, arī XP-Pen piedāvā īsceļu pogu komplektu, jeb īsceļu pulti iegādāties atsevišķi, tāpēc šo pogu neesamību var uztvert gan kā plusu, gan kā mīnusu. 

Šajā planšetē nepieciešams spraust divus vadus. Viens no tiem sadalās vēl divos un aizņems divas savienojuma ligzdas datorā, savukārt otrs jāslēdz 220V tīklā. 

Mac lietotājiem ir jāpiecieš vēl pāris nianses. Mac draivers nepiedāvā iespēju kalibrēt zīmuļa pozīciju uz ekrāna attiecībā pret mākslinieka skata leņķi. Nav arī iespējams kalibrēt krāsas, kas protams nav liela bēda, jo ekrāna krāsas ir diezgan labas jau ar rūpnīcas iestatījumiem.

Nākas secināt, ka šī grafiskā planšete ir draudzīgāka pret Windows lietotājiem.

Zīmulis

Vispirms jāpaslavē XP-Pen par jaunu, glītu zīmuļa penāļa dizainu. Zīmulis atrodas drošā pa daļai plastmasas, pa daļai metāla ietvarā, kurš tik patīkami atveras un aizveras ar vienu piespiedienu. 

Artist Pro 16TP zīmulis darbojas bez baterijām. Tas ir viegls un šim zīmulim ir tikai viena poga, tajā var iestatīt kādu īsceļu. Lietojot daudz dažādas grafiskās planšetes esmu sapratis, ka “uz papīra” norādītajiem 8192 uzspiediena jūtības limeņiem patiesībā nemaz nav tik liela nozīme. Pat ar vienādiem cipariem, zīmuļi uzvedas diezgan dažādi. 

Šis XP-Pen zīmulis var teikt, ka ir ticis vaļā no viļņainās līnijas, kas vairāk vai mazāk bija novērojama iepriekšējos XP-Pen zīmuļos.

Līdz ar to vairs var nelietot otu izlīdzināšanas iespēju Photoshopā vai citās programmās, lai iegūtu pavisam taisnu otas līniju.

Taču šim zīmulim tomēr piemīt XP-Pen zīmuļu vecā kaite – kūtra reaģēšana uz pašiem vieglākajiem pieskārieniem ekrānam. To gan var mazliet kompensēt, pēc savas gaumes pamainot uzspiediena līkni planšetes draiverī.

Un arī neliela kavēšanās uz ļoti ātrām zīmēšanas kustībām ir klātesošs. Varbūt lēnāks zīmētājs to pat nesajutīs, bet es mēdzu skicēt ļoti ātri un brīžiem jūtu, ka zīmulis mazliet iepaliek.

Šim zīmulis arī atbalsta 60 grādu slīpuma funkciju, tas nozīmē, ka zīmēšanas programmā lietojot attiecīgās otas, līnijas platums mainīsies no tā kādā slīpumā turi zīmuli attiecībā pret ekrānu, gluži kā īstam zīmulim.

Secinājums 

Ja meklē ērta izmēra grafisko planšeti ar lieliskām krāsām, izšķirtspēju un attiecībā uz zīmuļa līnijam neesi perfekcionists, tad šis produkts būs priekš tevis. Vēl jo vairāk, ja esi Windows lietotājs, tad varēsi izmantot pilnībā visas šī produkta sniegtās iespējas.

Šī ir piemērota grafiskā planšete māksliniekiem, kuri strādā ar dažādu attēlu apstrādi, iespējams ar 3D utt., jo 4K ekrāns ir lielisks.

Bet, ja tavos mākslas darbos svarīgas ir smalkas līniju nianses un esi Mac lietotājs, tad iespējams, ka iegādājoties šo planšeti sanāks mazliet pārmaksāt par “ekstrām”, kuras nevarēsi izmantot.

Iegādāties to iespējams XP-PEN Eiropas veikalā lūk šeit.

Atlaides kods: GATISSLUKA

Atlaide 5% produktam Artist Pro 16TP, atlaides kods derīgs līdz 2022. gada 31. janvārim.

Ja šī zīmēšanas ierīce tomēr nešķiet īsti piemērota, tad vari iepazīties ar Innovator 16 vai Artist 24 Pro apskatu.